Ekonomi

Gözler Fed Başkanı Powell’ın konuşmasının altında

Altın, Salı günü yüzde 0,7 düştükten sonra, Fed Lideri Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde faiz artırım yoluna daha fazla ışık tutabilecek konuşması öncesinde yatay kaldı.

Spot altının onsu 1.934 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve orta banka Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamalara göre gram altın 1.465 TL’den alıcı buluyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirileri, Powell’ın Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finans Komitesi’ne yapacağı altı aylık konuşmasında şahin tavrını koruyacağına ve piyasaları Federal Rezerv’in enflasyonu yenmeye kararlı olduğuna ikna etmek için argümanlarını güçlendireceğine dair yaygın piyasa beklentileri üzerine yükseldi.

Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın mali sıkılaştırmaya devam edeceği beklentileri geçen haftadan bu yana altın üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Saxo Bank Emtia Stratejisi Lideri Ole Hansen Çarşamba günü Bloomberg TV’ye “Daha fazla faiz artırımı olabilir” dedi. Ancak bu yükseliş trendinin sonuna yaklaşıyoruz, bu da bana hala altın için bir düzeltme aşamasında olduğumuzu ve daha yüksek fiyatlar göreceğimizi düşündürüyor.”

habersuleymanpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu